هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم : اگر شما آن تکنولوژی را درباره گیت فروشگاهی که در سیستمهای امنیتی EAS بکار رفته را در نظر نگیرید می توانید تگ ها را به دو قسمت مختلف تقسیم بندی کنید : دسته ی اول ) تگ سخت ، دسته دوم ) تگ برچسبی (لیبل)
تگهای سخت را در واقع می توانید مترادف تگ هایی بدانید که می توانند دوباره مورد استفاده دزدگیر فروشگاهی قرار بگیرند و تگ های برچسبی را می توانید از دسته تگ هایی بدانید که اغلب بصورت یکبار مصرف می باشند و نمی توان مجدداً از آنها استفاده نمود. به طور کلی باید در این قسمت بگوییم که سیستم ها به تگهای سخت نسبت به لیبل ها دارای حساسیت زیادتری می باشند علاوه بر مطالب که بیان کردیم باید این نکته را نیز بگوییم که لیبل ها در اندازه ها و ابعادهای گوناگونی می باشند و همچنین عملکرد لیبل کوچکتر از لیبل بزرگتر ضعیف تر می باشد.

همه چیز در مورد تگ های سخت :

تگ های سخت دزدگیر لباس از نظر ظاهری دارای مدل ها و شکل ها و گونه های متفاوتی هستند و البته با توجه به نوع کالای که به آن متصل می گردند یا با توجه به شکل و شمایلی که دارند نام گذاری می گردند. مثلا تگ برخی از کالاهای مثل به تگ لباس ، تگ کیف و کفش (تگ پنسیل) تگ جواهرات ، تگ عینک و … از جمله تگ های هستند که برگرفته از اتصال آن ها به کالایی است در دزدگیر پوشاک  به آن متصل شده اند .
همان طور که در شکل زیر می توانید برخی از تگهای سخت متصل شده به کالا را مشاهده نمایید.

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

البته باید در این قسمت هم یادآوری کنیم که برخی تگ ها بر اساس شکل و ظاهری که دارند نام گذاری می شوند مثلا دقت کنید که تگی که برای لباس مصرف می شود را با عنوان تگ جوهری یا تگ پاندا ، تگ گلفی، تگ صدفی بشناسیم که در شکل زیر هم به این گونه تگ ها اشاره شده است.

  تگ جواهر

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

به شکل بالا دقت کنید در این شکل مشاهده می کنید که یک تگ سخت در بین تگ ها مشاهده می شود که این تگ به یک لباس متصل شده است حالا مسئله ای که در این قسمت قابل توجه است این است که یک فروشنده چگونه قادر است این تگ را جدا سازد این به گونه ای است که کسی که ممکن است قصد داشته باشد آن لباس را سرقت کند همچنین توانایی را نداشته باشد برای پاسخ دادن به این سوالی که در ذهن بسیاری از افراد پدید می آید باید این گونه پاسخ داد که برای جدا کردن این تگ از لباس ضروری است که از یک جدا کننده استفاده شود و همان طور که می دانید بدون این جدا کننده امکان جدا سازی غیر ممکن خواهد بود . برای درک بهتر این مطلب می توانید مثال زیر را مطالعه نمایید.
بطور مثال به لباس های که در یک لباس فروشی موجود می باشند تگ های سخت متصل کرده اند برای اینکه این تگ ها را جدا کنند از یک جداکننده که عموما ه یک آهنربای دائمی بسیار قوی است استفاده می کنند یا مثلا در یک عینک فروشی از ابزار جدا کننده که به پیچ گشتی گیت دزدگیر شبیه است استفاده می کنند شما می توانید شکل این نوع جدا کننده های را که در این متن گفتیم در قسمت زیر مشاهده نماید.

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

برای این که این مطلب را دقیق تر متوجه بشویم به یک تکنیک اشاره می کنیم که در بیشتر تگ های که برای البسه استفاده می شود . با توضیحات بیشتر در مورد این تکنیک با ما همراه باشید.
این تکنیک چنین است که به وسیله دو قسمت کفه و درپوش محفظه ی پلاستیکی یک تگ را می سازند . بدین ترتیب یک محفظه به شکلی مخروطی داشته ایم که در این محفظه یک فنر و۳ ساچمه آهنی درون آن قرار داشته است همانند شکل زیر که در آن کفه تعبیه می گردد همچنین یک سوزن به درپوش متصل می باشد.

  گیت فروشگاهی آرتابان

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

بخشی از لباس مورد نظر در بین درپوش و کفه تگ قرار گرفته می شود بدین ترتیب می توان سوزن در پوش تگ را در محفظه ی ساچمه ها را با اعمال کردن مقدار کمی فشار وارد کرد.
با توجه به شکل مخروطی محفظه ی ساچمه ها و همچنین نیرویی که فنر به ساچمه ها وارد می نماید سبب می شود تا تگ قفل گردد و این امر موجب می گردد که هیچ مشتری نتواند آن تگی که به لباس متصل است را جدا کند . البته نباید فراموش کنید که در فضای خالی که بین کفه ودر پوش می باشد ترانسپوندر قرار گرفته می شود .
خوب حالا زمان آن رسیده که نحوه ی چگونگی جدا سازی این تگ از کالا ها را شرح دهیم : زمانی که متصدی فروشگاه قصد دارد تگ را از کالا جدا کند با توجه به آهن ربای دائمی بسیار قوی که در کنار صندوقش دارد زمانی که آن را در نزدیکی کفه ی تگ می گذارد کمی به سمت پایین ساچمه ها و فنر را می رباید و در قسمتی که یک سوزن مابین ساچمه ها قرار گرفته یک فضای خالی را ایجاد می نماید و به دنبال آن می توانیم درپوش را ابتدا از کفه جدا کنیم و بعد از آن کالا را به خریدار تحویل بدهیم و به عنوان یک تگ دیگر در جایی دیگر مجددا از آن استفاده نماییم.

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

البته باید بدانیم در این میان تکنیک های جذاب تری نیز وجود دارد یا حتی ممکن است در آینده ی نه چندان دور به تکنیک های جدید تری دست پیدا کننده البته آن تکنیکی که در قسمت بالا برای شما شرح دادیم یکی از معروف ترین تکنیک های بود که در بسیاری از موارد از آن استفاده شده استو به عنوان یک تکنیک رایج آن را شناخته اند. دقت کنید که مثلا برای یک فردی که قصد دزدی دارد سخت است که بخوانند یک آهن ربای قوی را با خود به داخل فروشگاه بیاورد و بصورت مخفی از آن برای جدا کردن تگ استفاده کند البته فراموش نکنید این تکنیک را بسیاری از مشتریان نمی دانند.
تگ جالبی دیگری را در اینجا قصد معرفی داریم تگ جوهری است این گونه تگ ها کپسولهای کوچکی هستند که دارای جوهر هستند از لحاظ اندازه ای تقریبا اندازه ی کپسولهای حاوی دارو می باشند افزون بر این ترانسپوندر در تگ جا سازی می گردد در صورتی که زمانی قصد دارید تگ را جدا کنید اگر از جدا کننده استفاده نکنید کپسول های جوهر خواهند ترکید و آن دسته از کالا که عموما لباس هستند جوهری می شوند و دیگر ارزشی ندارند . می توانید در شکل زیر این گونه تگ ها را مشاهده نمایید.

  دستگاه مرکزی FIREWALL F6

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

تگ برچسبی یا لیبل چیست ؟

این گونه تگ ها در زمان شرح سیستمهای RF ، AM و EM به آن اشاره کرده ایم . زمانی که کالایی را خریداری نموده اید این تگ غیرفعال می گردند و این امکان وجود ندارد که بتوانید دوباره از آن استفاده نمایید . در شکل های زیر نمونه های مختلفی از تگ برچسبی را مشاهده می نمایید . البته فراموش نکنید که اگر در فروشگاهی از این سیستم های امنیتی استفاده می کنند بدین معنی نیست که دیگر کالای از آن فروشگاه به سرقت نخواهد رفت بلکه استفاده نمودن از این گونه سیستم های امنیتی موجب می شود تا ۶۰% درصد سرقت ها با توجه به آمارهای مختلف گرفته شده کاهش پیدا کند.

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

مشاهده کنید که شکل سمت راست یک رول از لیبل RF را نشان میدهدو به این ترتیب شکل سمت چپ یک لیبل RF را نشان میدهد که بار کدی بر روی آن چاپ شده است.

هر آنچه باید در مورد تگها بدانیم

تصویر بالا یک رول از لیبل AM را نشان می دهد که بارکد کالایی هم بر روی آن چاپ شده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.