آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی : در ادامه متن گیت فروشگاهی می توانیم چگونگی راهنمای نصب گیت های امنیتی ایمن همراه با باکس V3636 مشاهده نمایید .

۱)شکل یک : نشان دهنده ی آرایش تک پایه ای است و شامل یک آنتن فرستنده-گیرنده می باشد. توجه داشته باشید که این آنتن قادر است تا ۱۲۰سانتی متر حداکثر از هر طرف را تحت پوشش خود قرار دهد.

آنتن فرستنده-گیرنده گیت فروشگاهی

۲)شکل دو : نشان دهنده یک آرایش دوپایه است و شامل یک آنتن فرستنده ویک آنتن گیرنده می باشد . توجه داشته باشید که این دو آنتن می تواند در مدل های IMG تا میزان حداکثر ۵/۱ متر و در مدل SWG تا میزان ۸/۱ متر تحت پوشش خود قرار دهند . البته میزان فاصله استاندارد برای این آنتن ها ۲/۱ متر خواهد بود.

آنتن فرستنده دزدگیر فروشگاهی

آنتن گیرنده دزدگیر فروشگاهی

۳)شکل سوم : نشان دهنده ای یک آرایش سه پایه دزدگیر فروشگاهی است که در این قسمت دو عدد آنتن گیرنده در طرفین و همچین یک عدد آنتن فرستنده در وسط را شامل می شود که بدین ترتیب از درگاه فروشگاه حداکثر ۵/۲متر را می توانند تحت پوشش خود قرار دهد.

دو عدد آنتن گیرنده ( در هر طرف )
یک عدد آنتن فرستنده ( در قسمت وسط)

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

در این قسمت توجه داشته باشید که اگر فاصله میان آنتم های دزدگیر لباس زیادتر از مقدار تعیین شده باشد گیت فروشگاهی نمی تواند عملکردی صحیح و مناسب را در اختیار شما قرار دهد. پس ضروری است در این قسمت بدانید که میزان ضریب امنیت در گیت فروشگاهی تک پایه نسبت به گیت فروشگاهی دو پایه ( شامل یک فرستنده و یک گیرنده) کمتر است و میزان فاصله استاندارد در نصب گیت فروشگاهی دو پایه ۱۲۰سانتی متر می باشد . اگر محیطی که در اختیار دارید هیچ گونه نویزی ندارد این فاصله برای نوع IMG و نوع IMM تا حداکثر ۵/۱ متر است و همچنین برای مدل های SWG892 ت میزان ۲ متر قابل افزایش خواهد بود.
اگر گیت فروشگاهی را با لیبل استفاده نمایید ، می تواند استفاده از آرایش دوپایه ای به عنوان یک پیشنهاد ایده آل قرار بگیرد و در این وضعیت فاصله بین پایه ها در مدل های نوع IMG و نوع از ۱ متر و در مدل مدل های SWG892 از ۲/۱ متر زیادتر شود . دقت کنید که استفاده از آرایش تک پایه ای دزدگیر پوشاک برای لیبل اصلا پیشنهاد نمی شود و مناسب نخواهد بود.
به شکل زیر دقت کنید قسمت های مختلف یک باکس الکترونیکی مدل V3329 را مشاهده می نمایید. به طور کلی این مدل از ۳ برد متفاوت تشکیل شده است که این ها هر کدام وظیفه ای داشته اند که در قسمت زیر به تشریح آنها پرداخته ایم .

برد دیجیتال

برد پاور

برد خازن

برد دیجیتال : وظیفه ای این برد پردازش سیگنال ها می باشد وهمچنین یک سری اعمال کنترلی را برعهده دارد .

برد پاور: تزریق توان به آنتن فرستنده بر عهده این برد می باشد.
برد خازن : این برد وظیفه دارد که بارراکتیو را از آنتن حذف نماید.
( دقت کنید که در مدل های IMM و IMG برد خازن درون باکس است و در مدل های SWG برد خازن در پایه آنتن ها قرار داشته است).آموزش نصب گیت فروشگاهی

نکات مهم در آموزش نصب گیت فروشگاهی

۱)هیچ گاه به صورت مستقیم به قطعات برد ها مخصوصا قسمت آی سی ها دست نزنید به دلیل اینکه در این گونه قطعه ها حساس به الکتریسیته ساکن می باشند و این امکان وجود دارد زمانی که مستقیم به آنها دست می زنید منجر به سوختن گیت دزدگیر یا مثلا موجب ایجاد یک اختلالگر ویران کننده در عملکرد سیستم گردد.
۲) بهتر است زمانی که قصد انجام این تنظیمات را دارید از یک پیچ گوشتی تنظیم با بدنه پلاستکی استفاده نمایید.
در شکل زیر یک پکیج کامل گیت فروشگاهی را مشاهده می نمایید که شامل موارد زیر می باشد :

 • پایه ها ( آنتن ها )
 • کابل های ارتباطی( فرستنده و گیرنده )
 • کابل پاور
 • باکس گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

شما می توانید چگونگی اتصال کابل های فرستنده و گیرنده و مابقی اتصال های که در باکس الکترونیکی V329 برای آنتن های مدل SWG موجود است را مشاهده نمایید .
( دقت داشته باشید که این نوع اتصال ها برای مدل های IMM و IMG و همچنین اتصال های شبیه به اتصال های آنتن های SWG هستند ).

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

به آرایشی که در قسمت زیر نشان داده شده است دقت کنید در این نوع آرایش یک آنتن فرستنده در قسمت وسط و دو آنتن گیرنده در طرفین مشاهده می نمایید . البته می توانید با توجه به شکل های مقابل اتصال دو گیرنده را به صورت سری با موازی به سوکت گیرنده در باکس برقرار نمایید. البته نباید فراموش کرد که متصل نمودن سری انتن های گیرنده می توانند مقدار حساسیت زیادتری و بالطبع نویز پذیری بیشتری را پدید آورد و همچنین باید بگوییم متصل نمودن موازی گیرنده ها ، می تواند به نسبت وضعیت سری نویز پذیری پایین تری را به جا بگذارد و همچنین حساسیت پایین تری را خواهد داشت. البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در هر دو وضعیت به طور مشترک اتصال شیلد استفاده می گردد.

  تگ و لیبل گیت فروشگاهی

آموزش نصب گیت فروشگاهی

میزان متراژ استاندارد کابل فرستنده و گیرنده حداکثر۷ متر خواهد بود . در این قسمت ایده آل تر می باشد که در نزدیکی آنتن ها جای گذاری باکس ها شکل بگیرد.

 • پیشنهاد می شود که باکس الکترونیکی به دیوار پیچ گردد و بدین ترتیب می توانید آن را از خطرات احتمالی نظیر ضربه خوردن یا ریختن آب بر روی آن حفظ نمایید.
  در صورتی که شما کمتر از حد مجاز به متراژ کابل های فرستنده و گیرنده احتیاج داشتید این امکان را دارید که میزان اضافی کابل را برش دهید و به شدت به این نکته
 • توجه کنید که پس از انجام این کار برای متصل نمودن کابل ها حتما از سر سیم استفاده کنید.
  تقریبا می توانیم بگوییم که در باکس مدل SWG نحوه ی اتصال کابل ها شبیه به مدل های IMG و IMM است البته با وجود این تفاوت که در مدل های IMG و IMM سوکت TX سه پین خواهد بود .
 • باید این نکته را در نظر داشته باشید که از کابل های غیر استاندارد و یا زیادکردن کابل های استاندارد از میزان حد مجاز ( ۷ متر) جلوگیری نمایید زیرا در صورتی که این کار را انجام دهید موجب می گردد با افت یا عدم کارکرد گیت فروشگاهی مواجه شوید .
 •  پیشنهاد می شود حتما از درون کانال ، کابل های فرستنده و گیرنده (RX/TX cables) در طول مسیر هدایت شوند تا اینگونه آسیبی به آنها وارد نشود و این چنین کانالی را که استفاده کردید برای عبور کابل های گیرنده و همچنین فرستنده اختصاصی باشد و عبارتی دیگر می توانیم بگوییم که هیچ کابل دیگری در درون کانال مثل کابل دوربین ها و وسایل برقی دیگر عبور نداشته است .
 •  حتما دقت کنید که کابل را بصورت ۹۰ درجه در فاصله مسیری انتقال کابل ها از آنتن به باکس ، خم نکنید . زیرا ممکن است موجب شکسته شدن رشته های گردد که درون کابل می باشند.

در پایان این مطلب پیشنهاد می شود که فاصله مسیر عبور کابل ها از فریم فلزی درب فروشگاه و یا هر گونه فلزی دیگر با حداقل فاصله ۲۰سانتی متری باشد.

اتصال کابل ها در پایه آنتن های مدل SWG:

در قسمت زیر به تشریح قسمت های مختلف اتصال کابل ها در پایه آنتن های مدل SWG پرداخته ایم.

آموزش نصب گیت فروشگاهی

تنها لازم است برای اینکه درون پایه صدای بازر قطع گردد این جامپر را از جای خودش خارج نمایید .
البته پیشنهاد ما در این قسمت این است که در صورتی که گیت فروشگاهی SWG به صورت دو پایه و یا سه پایه نصب شده است . تنها بازر یکی از پایه ها فعال گردد و بدین ترتیب از تداخل نمودن صدای بازرها بصورت احتمالی جلوگیری شود .

۲)جامپرهای اضافه در جهت تنظیم نمودن بانک خازن

۳)جامپرهای تنظیم کننده بانک خازن آنتن فرستنده

هنگام نصب گیت فروشگاهی اگر که آنتن فرستنده در کنار یک شی فلزی بزرگ قرار گرفته باشد بدین ترتیب خارج از تنظیم خواهد بود . به همین جهت در برد خازن در درون پایه جامپرهای در نظر گرفته می گردند ، که این امکان را داشته باشند با بالا رفتن میزان مشخصی خازن جدید به آنتن بتوانند مطابق محیط آن را تنظیم نمایند.
برای انجام دادن این کار تنها کافی است پتانسیومتر پاور( شماره ۵) را در وضعیت حداکثر قرار دهید ( پیوسته نمودن نور ای ای دی شماره ۵ ) – در این وضعیت اگر که اطراف آنتن هیچ فلزی قرار نداشته باشند آمپر متر سری شده به واسطه سوکت تست جریان DC شماره ۲۳ میزان ۷۰۰ میلی امپر را نشان خواهد داد.پس از قرار داشتن آنتن در محیطی که فلز در آنجا موجود است این آمپر با کاهش روبرو است به دلیل اینکه آنتن از وضعیت تطبیق بیرون می آید بدین صورت با اضافه نمودن جامپر ، مقدار مشخصی خازن که با علائم XXL,XL,L,M,S همواره نشان داده می شوند این گونه به آنتن افزوده خواهد شد . ایده آل ترین حالت تنظیم نمودن هنگامی می باشد که آمپر متر سری شده درسوکت تست جریان مقدار نزدیک به ۷۰۰میلی آمپر را نشان دهد. در کارخانه عموما میزان تنظیم پیش فرض این جامپرها معمولا بر روی وضعیت L خواهد بود .

  گیت فروشگاهی EM ((Electromagnetic types چگونه کار می کنند ؟

آموزش نصب گیت فروشگاهی

همان گونه که در شکل می بینید تعدادی LED را با شماره های ۴، ۵، ۷، ۸،۹، ۱۶ ، ۱۹ ، ۲۳ معین نموده اند که ما قصد داریم در قسمت به تشریح این جزییات بپردازیم .
• زمانی که ال ای دی های شماره ۴ روشن است در واقع نشان می دهد که تغذیه های برد دیجیتال به شکل صحیحی خواهد بود .

 چشمک زدن ال ای دی های شماره ۷ :

زمانی که کابل فرستنده (TX cable) از باکس الکترونیکی قطع شده باشد و تنها در این قسمت کابل گیرنده (RX cable) متصل شده باشد و در ال ای دی های شماره ۷ در حال چشمک زدن باشند بدین ترتیب این عمل نشان می دهد که در مجاورت آنتن تگی که قرار گرفته است که موجب ایجاد شدن اختلال در عملکرد گیت فروشگاهی می گردد و همچنین سبب می شود تا گیت فروشگاهی به صورت صحیح کار نکند بدین صورت باید تگ را از آن قسمت دور کنیم .
در این قسمت با توجه به LED ها اگر بخواهیم گیت فروشگاهی را نصب کنیم ابتدا تنها کاری که باید انجام بدهیم متصل نمودن کابل آنتن گیرنده به باکس الکترونیکی است و بدین ترتیب گیت فروشگاهیهای AM مجاور خاموش بشوند و بعد از آن جا نمایی گیرنده صورت بگیرد. اگر در همین زمان در شماره ۷ وضعیت LEDها بصورت چشمک زن باشد در واقع نشان می دهد که نویزی در محیط وجود خواهد داشت . حتما باید در این وضعیت رفع مشکل نویز صورت بگیرد البته یا این امکان وجود دارد که جانمایی آنتن گیرنده را تغییر داد تا بدین ترتیب از منبع نویز فاصله بگیرد.
نکته ای که در این قسمت باید فراموش نکنید این است که سرعت چشمک زدن این LED در واقع میزان شدت نویز محیط را نشان خواهد داد. به گونه ای که در صورتی که LED خاموش گردد در محیط هیچ گونه نویزی مشاهده نخواهد شد و همچین برعکس اگر میزان چشمک زدن LED زیاد باشد میزان شدت بالای نویز محیط را نشان می دهد.

• اگر که گیت فروشگاهی تشخیص دهد که در زمان آلارم تگی وجود دارد؛ به مدت چند ثانیه ( البته همزمان با آلارم ) LED شماره ۷ روشن خواهد ماند .

• زمانی که در LED شماره ۸ چشمک می زند نشان می دهد که گیت فروشگاهی سنکرون است و اگر LED خاموش باشد نشان می دهد که گیت فروشگاهی از حالت سنکرون خارج شده و در نهایت دیگر گیت فروشگاهی کاری انجام نخواهد داد.

• اگر در dip switch شماره ۱۰ کلید شماره ۱روشن باشد LED که شماره آن ۹ است شروع به چشمک زدن به رنگ سبزمی نماید . البته این علامت چشمک زدن در این نوع LED نشان می دهد که پردازشگر نویز محیط (continuous Noise Processing) را به صورت دائمی پردازش می کند و همچنان در حال تنظیم پارامترهای زیادی از جمله Gain می باشد.

• اگر که تغذیه ولتاژ بالای پاور (HV=High Voltage) متصل گردد LEDهای شماره ۲۳ به صورت دائمی روشن هستند که رنگ انها زرد یا نارنجی می باشد.

• در صورتی که در زمان روشن شدن گیت فروشگاهی ، جریان پورشی ایجاد گردد و بدین صورت با برد پاور به هر دلیلی جریان اضافی مصرف کند ، مدار محافظت از اتصال به صورت کوتاه عمل خواهد نمود و به دنبال آن LEDهای شماره ۱۹ هم روشن می گردند دقت کنید که رنگ این LEDها قرمز خواهد بود . بعد از اینکه حداکثر۳۰ثانیه زمان سپری شد مدار محافظ قطع خواهد گردید یا به عبارتی دیگر می توانیم بگوییم LED خاموش می گردد و به دنبال آن تغذیه متصل خواهد شد . اگر اتصال کوتاه رفع نشده باشد به همین روند سیکل ذکر شده ادامه پیدا می کند.

• LED شماره ۱۶ در واقع صحت و سالم بودن تغذیه دیجیتال برد پاور را نشان خواهد داد.

  لیبل AM

چگونه گیت فروشگاهی را تنظیم نماییم ؟

آموزش نصب گیت فروشگاهی

• نوع آلارم در ترکیب کلیدهای ۱ و ۲ dip switch شماره ۶ معین می گردد . بدین ترتیب میزان طول آلارم انتخاب شده در صورتی که کلید شماره۴ روشن باشد ، به وسیله کلیدهای ۱ و ۲ دوبرابر خواهدگردید . کلید شماره ۳ در واقع میزان افزایش و کاهش صدای آلارم را نشان می دهد .

• پتانسیومتر شماره ۵ برای افزایش / کاهش توان فرستنده می باشد (Power volume) . اگر این پیچ به سمت راست بچرخد در واقع توان فرستنده را افزایش خواهد داد . اگراین فاصله پایه در وضعیت دو پایه کمتر از ۱۲۰سانتی متر باشد در اینصورت پیشنهاد می شود که به سمت چپ این پیچ به ۷ دور بچرخد تا با انجام این کار بتوان میزان توان تشعشعی انتن فرستنده را کاهش داد. پس لازم است در این قسمت بدانیم که اگر ال ای دی های که مجاور این پتانسیومتر هستند شروع به چشمک زدن کنند نشان دهنده این است که میزان سطح توان فرستنده نمایش داده می شود و اگر این ال ای دی ها خاموش باشند نشان دهند ه این است که سطح توان فرستنده حداقل خواهد بود و در نهایت آخرین وضعیت این است که روشن بودن آن ها نشانگر سطح توانگر حداکثر است.

• اگر که کلید شماره ۱ از dip Switch شماره ۱۰روشن باشد بدین ترتیب گیت فروشگاهی در وضعیت تنظیم خودکار قرار می گیرد و برای اینکه بتوانیم تنظیم دستی “گین Gain” را انجام دهیم باید این کلید را خاموش نماییم.

• حساسیت گیت فروشگاهی را کلید شماره ۲ از dip Switch متناسب با نوع لیبل زیاد یا کم می کند . اگر که سطح نویز محیط کم باشد و همچنین گیت فروشگاهی با لیبل مورد استفاده قرار بگیرد این امکان وجود دارد که کلید را روشن نماییم البته باید در این بخش نیز ذکر کنیم که با توجه به نوع حساسیت گیت فروشگاهی به نسبت نویز لیبل بالا می رود . در غیر اینصورت اگر تگ که استفاده می شود با نویز محیط بالا باشد، میتوان این کلیدرا خاموش کرد تا بر روی سیگنال پردازش با دقت تری صورت گرفته شود و در مقابل گیت فروشگاهی دربرابر نویز با قدرت تر عمل خواهد کرد.

• در باکس های نسخه ۳۶۳۶ در واقع دو نوع وضعیت تنظیم حساسیت که عبارت اند از : حساسیت دیجیتال و حساسیت آنالوگ قرار گرفته اند.

• به واسطه ی dip Switch شماره ۱۱ این امکان وجود دارد که حساسیت دیجیتال( گین دیجیتال) را به صورت دستی البته با توجه نمودن به حالات جدول که در زیر آمده است ، تنظیم نمود. حساسیت دیجیتال در یکی از این سه حالت زیر تنظیم می گردد البته بستگی به شدت نویز محیط نیز دارد :

۱ ) حالت high ، medium ، low در تنظیم گیت فروشگاهی

 1.        حالت سویئچ

حساسیت

۲

۱

high

ON

ON

medium

OFF

ON

medium

ON

OFF

low

OFF

OFF

در باکس نسخه های ۳۶۳۶ برای تنظیم نمودن حساسیت شماره ۲۵ یک عدد پتانسیومتر به شکل آنالوگ وجود دارد (همان گونه که در شکل زیر نشان داده شده است).

این پتانسیومتر به واسطه جامپر وضعیت AGON که در کنار آن می باشد فعال خواهد شد . بدین ترتیب این امکان وجود دارد که با استفاده نمودن از آن اقدام به بالابردن و یا کم کردن گین به صورت آنالوگ کرد . اگر میزان نویز در محیط زیاد باشد توسط dip switch شماره ۱۱ می توان مقدار حساسیت دیجیتال را در وضعیت low قرار داد و همچین می توان از پتانسیومتر Analog Gain برای اینکه میزان کمتری از حساسیت را داشته باشیم ، استفاده کنیم .

آموزش نصب گیت فروشگاهی

به شکل های زیر دقت کنید این اشکال خروجی TP مرتبط است که با شماره ۱۴ و شماره ۱۵ در شکل های قبلی توضیح داده شده است . در این شکل تنها شما می توانید طیف زمانی را در دو وضعیت مختلف بدون وجود نویز یا با نویز است را مشاهده کنید.آموزش نصب گیت فروشگاهی

چنانکه دامنه وجود نویز با توجه به شکل ۱ و ۲ در تمام دوره های زمانی از ۵۰۰ میلی ولت زیادتر باشد یا به عبارتی دیگر از ۵۰۰ میلی ولت تجاوز کند ، این مقدار نویز بحرانی خواهد بود و بر اساس میزان دامنه ، این امکان وجود دارد که وجود این نویز موجب شود تا در عملکرد متناسب گیت فروشگاهی دچار افت گردد یا حتی امکان دارد که گیت ها کامل از کار بیوفتد یا حتی آلارم خطا گردد .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *